Plecy
  • Rybacy z Zalewu

    Zalew Wiślany to miejsce, gdzie rozwija się rybołówstwo. To największy zbiornik wody słodko – słonawej, a od kwietnia do stycznia trwa tu sezon połowowy. Port w Tolkmicku to ważny port na Zalewie Wiślanym, który powstał w latach 50. XX wieku. …

    Powiększenie
  • Dowódca

    Historia i teraźniejszość dowódcy okrętu podwodnego Marynarki Wojennej. Marynarz wspomina dzieciństwo w Warszawie, okres II wojny światowej, którą widział oczami dziewięcioletniego dziecka. Już wtedy podjął decyzję, aby zostać marynarzem. Opowiada o początkach na morzu, pracy marynarza i dowódcy okrętu. Mówi …

    Powiększenie
  • Bosmana Płonka

    Uroczystość wręczenia nagrody starszemu bosmanowi Pawłowi Płonce na V Festiwalu Filmów Morskich w Szczecinie. Bosman pracował na okręcie ORP Błyskawica. Był też filmowcem amatorem w czasie II wojny światowej. Laureat wspomina swoje początki w roli filmowca, po tym, jak generał …

    Powiększenie
  • Ostatni Rejs

    Uroczyste pożegnanie kapitana Romana Nawrockiego podczas ostatniego rejsu, wysłużonego statku Huta Ostrowiec. Kapitan odchodzi na emeryturę po czterdziestu latach pracy. Wypowiedzi członków załogi na temat dowódcy i jego pracy. Kapitan mówi o przykrych momentach związanych z pożegnaniem się ze statkiem. …

    Powiększenie
  • W cieniu Conrada

    Powrót żaglowca szkolnego Wyższej Szkoły Morskiej „Dar Pomorza” do portu w Gdyni. Żaglowiec cumuje na nabrzeżu przy pomniku Józefa Konrada Korzeniowskiego, pisarza i marynisty znanego jako Joseph Conrad. Relacja przedstawiona przez członków załogi uczestniczących w rejsie. Wyprawa była pełna przygód, …

    Powiększenie
  • Statkiem po górach

    Już w XIX wieku, Kanał Elbląski został wyposażony w szereg pochylni i śluz oraz urządzenia hydrotechniczne, które pozwalają na żeglugę śródlądową. Osobliwością na skalę europejską jest zespół pięciu pochylni, po których przetacza się statki na platformach, ustawionych na szynach. Zastosowane …

    Powiększenie
  • Wodowanie

    Audycja z cyklu: Morskie spotkania. Uroczyste wodowanie statku Ho Szi Min, zbudowanego dla radzieckiego armatora w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zaprezentowano ostatni etap budowy statku, czyli wyprowadzenie go na wodę. Techniczne przygotowania do wodowania statku i ceremonia nadania imienia były …

    Powiększenie
  • Nogat

    Reportaż podejmuje problem zanieczyszczenia rzeki Nogat. Rzeka jest o wschodnim ramieniem ujściowym Wisły, od drugiego z ramion, Leniwki oddzielona jest śluzą w Białej Górze, licznymi odnogami uchodzi do Zalewu Wiślanego, tworząc niewielką deltę. Z każdym rokiem problem zanieczyszczenia rzeki narasta. …

    Powiększenie
  • Samotnie po Bałtyku

    Kapitan Kazimierz Kuba Jaworski, który zdobył III nagrodę w Regatach Samotnych Żeglarzy (OSTAR 76), płynąc przez Atlantyk, bierze udział w Regatach Samotnych Żeglarzy na Bałtyku w 1977 roku. Trasa regat ze Świnoujścia to około 200 mil morskich. Kapitan Jaworski w …

    Powiększenie
  • Powrót

    Po samotnym rejsie dookoła świata na jachcie „Mazurek”, kapitan żeglugi wielkiej, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, powróciła 18 czerwca 1978 roku do Gdańska. Przybyła w towarzystwie innych jednostek pływających, przy dźwiękach okrętowych syren, powitały ją tłumy ludzi, które czekały na nadbrzeżu. Po przywitaniu …

    Powiększenie